Jak si vybrat projektor

Domů » Jak si vybrat projektor

Nejprve si položte několik otázek a sami si je zodpovězte.

Využiji ho?

První otázku, na kterou si musíte umět odpovědět je jednoduchá. Má smysl si pořizovat videoprojektor, nebo mi stačí televize s širokou úhlopříčkou? Pokud jste blázen do filmů, a klasická televize Vás už nebaví, rozhodně jděte do videoprojektoru. Když porovnáte projektor s televizí, zjistíte, že nákupní cenou se moc neliší. Výhodou je, že se nemusíte dívat na klasické pořady v televizi, a jednoduše si pustíte film, na který máte chuť přímo na plátno, nebo zeď. Nevýhodou projektorů je ale jejich lampa, který má omezenou životnost, v řádu tisíců hodin.
prázdný sál kina

Jaké funkce chci!

Pokud jste rozhodnutí, že si pořídíte videoprojektor, tak si musíte ještě rozmyslet, co všechno by vlastně měl umět. V dnešní době mají projektory mnoho funkcí. A pravidlo je, čím víc funkcí, tím dražší bývá. Mezi nejčastější funkce patří interaktivita, která je pro sledování vcelku zbytečná. Dále jsou zde funkce tichého režimu, který se při sledování filmů hodí. Pokud máte rádi 3D filmy, prodávají se i projektory s 3D zobrazením, jen si musíte přikoupit 3D brýle. Dále se hodí dálkové ovládání pro zastavení videa.

Podle jakých parametrů si vyberu?

Gratuluji, jste rozhodnutí, že budete mít videoprojektor, a víte, jaké funkce by měl mít. Poslední věcí při výběru projektoru jsou jejich parametry. Při volbě se především hledí na svítivost, která Vám udává, zda je projektor do světlých, či tmavých místností. Čím méně lumenů, tím musí být temnější místnost. Dalším parametrem je rozlišení, díky kterému si ve filmu užijete detaily. Pro videoprojektor jsou lepší Full HD rozlišení. Důležitým parametrem je kontrast, díky kterému budete vědět kvalitu obrazu, rozdíl mezi temným a světlým bodem. Čím vyšší kontrast, tím kvalitnější obraz budete mít.

V neposlední řadě si také musíte vybrat, jakou technologií projektor promítá. Na výběr je ze tří možností, a to buď z LED, LCD nebo DLP. Každá varianta má své klady i zápory, například LED projektor musí být v temné místnosti, kdežto DLP a LCD mohou svítit i ve světlé místnosti. Poslední věcí, na kterou byste si měli dát pozor, je projekční vzdálenost. Vyberte si takovou, aby Vám projektor dokázal dosvítit přes celou místnost na plátno.
promítání z projektoru

Pokud jste si dokázali na všechny otázky zodpovědět a vybrali jste si videoprojektor, který se Vám hodí, tak Vám gratuluji, a přeji mnoho shlédnutých filmů.