Jeďte na procházku segwayem

Domů » Jeďte na procházku segwayem

Segway (oficiální název je Segway PT) pochází z USA a vymyslel ho Dean Kamen v roce 2001. Vozítko pohání energie z akumulátoru s Li-ion nebo Ni-MH bateriemi. Pohybuje se tiše, nevytváří žádné zplodiny. Dokáže vyvinout rychlost až 20 km za hodinu.
 
Poprvé jsem segway viděla v televizi a hned se mi zalíbil. A když jsem ho později viděla „naživo“
v našem městě, dostala jsem chuť také se povozit. Na internetu jsem zjistila, že po celé republice existují půjčovny segwayů. Jednu jsem objevila v Bílině, což je v rozumné vzdálenosti od mého bydliště.
jízda ve městě
 
Na přehledných webových stránkách jsem se dočetla vše potřebné. Jsou tam i tipy, kam se vydat na výlet, jak dlouhá je trasa, co je cestou k vidění a jak dlouho trvá ji projet. Když jsem zjistila, že nabízejí i dárkový voucher, bylo rozhodnuto. Koupila jsem poukaz pro dvě osoby na 90minutovou projížďku kolem města Osek. Zážitek jsem darovala k narozeninám svému partnerovi.
 
Když jsme v domluvený den přijeli do Bíliny, vše šlo jak na drátkách. Pan majitel na nás čekal se dvěma terénními vozítky. Proběhla krátká instruktáž, jak nastupovat, vystupovat a řídit tuto „hračku“. Trochu jsem měla obavy, jestli to zvládnu, ale je to opravdu jednoduché. Po pár minutách už nám to docela dobře šlo. Největším úskalím pro mě bylo nastupování. Segway totiž velmi rychle reaguje i na sebemenší pohyb řídítek. Má tendenci se rozjet, i když pasažér ještě není na svém místě. Chce to trochu obratnosti a naskočit na stupátko, aniž by se řídítka pohnula. Nakonec jsem to zvládla. Pan majitel ale nedoporučil trasu, kterou jsem vybrala. Vedla totiž docela těžkým lesním terénem, který by mohl začátečníkům dělat potíže. Vydali jsme se tedy na jinou trasu – kolem Bíliny. První část vedla lesnatou krajinou. Pan majitel jel s námi, aby viděl, jestli zvládáme techniku jízdy. Šlo to dobře. Dvoukolka se ovládá jen pohybem řídítek a přenášením váhy těla. Chcete-li jet dopředu, nakloníte tyč s řídítky dopředu a trochu se předkloníte. Pohybem dopředu se řídí
i rychlost. Čím více se nakloníte, tím rychleji jedete. Podobně to funguje při zatáčení. Stačí vychýlit řídítka do strany.
 romantika při západu slunce
Pan majitel nás doprovodil do města a tam nás nechal, abychom po zbytek stanoveného času jezdili sami. Bylo to skvělé. Prohlédli jsme si město a všude jsme budili pozornost. Po návratu do půjčovny jsme ještě poseděli a odpočinuli si v útulné restauraci. Dostali jsme zdarma osvěžující nápoj a popovídali si s panem majitelem o svých zážitcích z projížďky.
 
Byli jsme nadšeni. Každému jízdu na segwayi doporučuji. Určitě si ji s partnerem někdy zopakujeme.