O vlastnostech PPR (instalatérského polypropylenu)

Domů » O vlastnostech PPR (instalatérského polypropylenu)

Polypropylen je plast, který se používá pro instalatérské aplikace. Rozvádí se s ním voda již mnoho let a tento postup úspěšně nahrazuje rozvody v kovových trubkách. Jaké vlastnosti můžeme očekávat právě od polypropylenu?

Je levný – prohlédnete-li si ceník trubek i armatur nebo PPR zátky 25mm https://www.chlorito.cz/ppr-zatka-25mm z PPR, tedy technického polypropylenu, zjistíte, že jde o poměrně levné komponenty, s nimiž docílíte požadovaných rozvodů teplé i studené užitkové či pitné vody v kterémkoli objektu. Podmínkou je pouze zabezpečení proti mrazu, kdy by mohl být materiál poškozen vlivem roztažnosti ledu.

Je lehký – měrná hmotnost polypropylenu je velmi nízká, ve srovnání s ocelí několikanásobně nižší. Tím pádem se i snižují požadavky na nosnost a statiku částí budov, kde je tento materiál instalován. Nízká hmotnost představuje i výhody při transportu i skladování, čímž klesají náklady firemním uskupením i fyzickým osobám.

hladina bazénu

Má dlouhou životnost – tento plast nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu, a přesto jeho životnost dosahuje desítek let. Je velmi stabilní při běžných teplotách rozvádění vody v objektech od jednoho stupně nad nulou až téměř po bod varu. Životnost polypropylenu potvrzuje mnohaletá praxe a zkušenosti odborníků, kteří s ním pracují běžně již od 90. let minulého století.

plavec v bazénu

Nekoroduje – velkým problémem ocelových trubek je koroze. Pokud nejde vyloženě o nerezovou ocel, právě koroze ohrožuje životnost všech ocelových potrubí a armatur, a je to svým způsobem omezení, se kterým se musí počítat. Plastické hmoty včetně PPR žádná koroze neohrožuje.

Má zdravotní atest – zdravotní nezávadnost je podmínkou k tomu, aby mohl polypropylen vykonávat tuto službu, jinak by nebylo možné ani v domácnostech rozvádět vodu pro sprchování a využívání vody v kuchyních pro pití a vaření. S PPR materiálem máte vždy jistotu, že jej lze využít i u venkovních či vnitřních bazénů a vířivek.